Több, mint 400 diák az iskolai Mezei futó VB-n Budapesten

ISF WSC Cross Country Budapest 2016Öt nap, két verseny, huszonnégy ország, 416 atléta, egy város, megszámlálhatatlan élmény.

Április 21-26 között rendezték Budapesten a 2016-os ISF Iskolai Mezei futó Világbajnokságot, melynek hat kategóriájában 72 csapat indult

A versenyzők 10-30 fős delegációkkal érkeztek a fővárosi Körszállóba múlt csütörtökön. Az akkreditáció egészen az éjszakába nyúlt az egyes repülőgép járatok landolási ideje miatt.

A pénteki edzésnapot már minden versenyző pihenten kezdhette, az egyes delegációk 1 vagy 2 csapatkísérő önkéntes diákot is kaptak, a szervezők és versenyzők közti gyors kommunikációs csatorna biztosítása érdekében.

A versenypályának megválasztott Margit-szigeti Nagyrét nem okozott csalódást a rendezőknek: a külföldi versenybizottság tagjai, az edzők, a delegációvezetők és diákok is mind ámultak és gyönyörködtek a hely szépségében és minőségében.

Az idő is kedvezett, mind az edzésnapon, mind másnap, a verseny alatt ragyogó napsütés és kellemes lepirulás érte a résztvevőket.

Az indulók a 2001-2000-1999-1998-as korosztályokból kerülhettek, a lányok 3600 métert, a fiúk 5400 métert teljesítettek. A 6 fős csapatok legjobb 4 helyezését számították bele a csapateredményekbe. A verseny eseményeiről folyamatos élő közvetítés folyt az ISF youtube csatornáján.

Az elsőként rajtoló iskolás lányok futamában az ausztrálok arattak: a csapat arany mellet az egyéni 1. és 3. helyet is bezsebelték. A dobogóra még Marokkó és Törökország állhatott fel. A Magyarországot képviselő salgótarjáni Bolyai János Gimnázium a 18. helyen végzett

Az iskolás fiúknál a csapat és egyéni aranyat is török versenyzők érdemelték ki, Új-Zéland ezüst-, Franciaország bronzérmet kapott. A budapesti Szent István Gimnázium futói a 13. helyet érték el.

A magyar delegációból a válogatott lányok lettek a legeredményesebbek: a 6. helyezést szerezték meg, Pavuk Tíra egyéni 10. helyével együtt. Ebben a kategóriában ismét az ausztrál és a marokkói lányok futottak a legjobban: Az egyéni első két helyet a szigetország szerezte, ám a csapatversenyben mégis Marokkó győzött, leszorítva Ausztráliát a dobogó második fokára. A harmadik helyet a spanyol lányok szerezték meg.

A válogatott fiúk csapatversenyében is marokkói győzelem született. Hiába vitték el a spanyolok az egyéni aranyat és ezüstöt, összesítve „csak” másodikak lettek, míg a bronzérem Algériáé lett. A magyar csapat a 7. helyen végzett.

A budapesti világbajnokságon elsőként indított futamot a tanulásban akadályozott diákok csapatai számára is, melyre magyar és szlovák iskolákból érkeztek a versenyzők.

A verseny után a Nemzetek Estje vette kezdetét a Folyondár Vasas Sportcsarnokában, ahol az országok nemzeti étel- és italkülönlegességeit próbálhatták ki a diákok, majd minden csapat egy rövid műsorszámmal mutatta be nemzeti hagyományait.

Vasárnap a rossz idő ellenére a versenyzők a csapatkísérő önkéntesek vezetésével meglátogatták Budapest nevezetességeit, gyalog, tömegközlekedéssel és hajóval is.

Hétfőn, a verseny utolsó hivatalos napján Normafára utaztak a résztvevők. A szeles időjárásban is kitűnő hangulatban futottak diákok és felnőttek. 20 vegyes csapatra osztott barátságváltóban versenyeztek a futók; vicces jelmezekben, befestett hajjal és fakanállal váltva teljesítették a 20x 550 méteres dombos pályát.

Az esti záró ceremónia keretében az csapatversenyek eredményhirdetése mellett a Fair play-díj is kiosztásra került, amelyet a legutóbbi alkalomhoz hasonlóan az ausztrál csapatnak szavaztak meg a vezetők.
A világbajnokság két nagykövetét is megválasztották: a facebookos verseny győztes párja az ausztrál Joshua Torley és a horvát Laura Ontl lettek.

Az 5 napos világbajnokság lezárásaként egy fantasztikus búcsúbuli várta a résztvevő atlétákat, önkénteseket, edzőket, vezetőket és a szervezőket.

A budapesti verseny szervezettsége magasra tette a lécet a 2018-as rendezőknek: két év múlva Párizs ad majd otthont az iskolások mezei világbajnokságának.

Az versenyről készült videó az esemény facebook oldalán megtekinthető.